• Kontrast
    • Układ
    • Rozmiar czcionki

Koło Gospodyń Wiejskich z Kolnicy dostało się do programu „Danie Wspólnych Chwil”. Projekt polega na organizowaniu cyklicznych spotkań dla seniorów z lokalnej społeczności. „Danie Wspólnych Chwil” jest odpowiedzią na problem samotności osób starszych z małych miejscowości. Ma również zwracać uwagę na kwestię prawidłowego żywienia.

W I edycji programu „Danie Wspólnych Chwil” bierze udział 750 Kół Gospodyń Wiejskich. Jednym z uczestników programu jest Koło z Kolnicy, które będzie organizować cykliczne spotkania dla seniorów przy wspólnym posiłku, integrując ich i zachęcając do wyjścia z domu. Na spotkania mogą przyjść seniorzy z okolicy, którzy czują się samotni, chcieliby bliżej poznać sąsiadów lub po prostu spędzić czas w towarzystwie rówieśników.

Organizatorem programu jest Fundacja Biedronki, która finansuje produkty spożywcze potrzebne do przygotowania posiłków, przekazując Kołom Gospodyń Wiejskich e-Kod o wartości 4000 zł do wykorzystania w sklepach Biedronka.

I edycję programu poprzedził etap pilotażowy, do którego zaproszono 90 Kół Gospodyń Wiejskich. Zorganizowały one ponad 300 spotkań, przygotowując dla seniorów blisko 9100 posiłków.

Jestem niezwykle podbudowany faktem, że po udanym pilotażu, w kolejnej I edycji programu „Danie Wspólnych Chwil” bierze udział aż 750 Kół Gospodyń Wiejskich. Oznacza to, że w całej Polsce będą się odbywały wspaniałe spotkania integrujące lokalną społeczność, a seniorzy, którzy pojawią się na nich będą docenieni i zaopiekowani. Świadczy to również o ogromnej potrzebie takich spotkań oraz tym, że Fundacja Biedronki we właściwy sposób rozpoznała społeczną niszę, którą wypełnia program „Danie Wspólnych Chwil” – mówi Jakub Kuroń, ambasador projektu.

Koła Gospodyń Wiejskich nośnikiem tradycji

Etap pilotażowy projektu pokazał bardzo wyraźnie, że Koła Gospodyń Wiejskich świetnie znają lokalną społeczność i są w stanie wytypować seniorów najbardziej potrzebujących towarzystwa i posiłku. Mają również ogromne doświadczenie kulinarne i znają przepisy na potrawy, niejednokrotnie będące dziedzictwem ich regionu. Na spotkaniach z seniorami dbają nie tylko o smaczny poczęstunek, ale przede wszystkim o samopoczucie osób starszych, starając się zapewnić atmosferę sprzyjającą zacieśnianiu sąsiedzkich relacji.

Fundacja Biedronki zapewnia Kołom Gospodyń Wiejskich poza środkami na zakup produktów spożywczych potrzebnych do przygotowania spotkań z seniorami także kompleksowe wsparcie merytoryczne. Koła uczestniczące w programie otrzymują również poradniki i instrukcje, w tym wytyczne od dietetyka dotyczące przygotowania posiłków dla osób starszych.